W jaki sposób korzenie wyciągają soki z gruntu?

Autor: | Opublikowane w O korzeniu 1 Comment | Tagi: rośliny akwariowe, rośliny do akwarium, rośliny do ogrodu, rośliny doniczkowe, rośliny doniczkowe cieniolubne, rośliny dwuliścienne, rośliny egzotyczne, rośliny endemiczne

Rozumiemy, że woda płynie zawsze z góry na dół, wiemy, że do góry może wypływać tylko w pompach i wodotryskach. Czemu więc przypisać należy, że w roślinach woda wędrować może od korzeni, schowanych głęboko w ziemi, aż do ostatnich gałązek i liści drzew najwyższych?

Aby się przekonać, jak się to odbywa, weźmy pasek bibuły i zanurzmy końcem dolnym w wodzie, atramencie lub innej cieczy. Rychło ujrzymy wówczas, że ciecz owa posuwać się będzie ku górze coraz wyżej i wyżej. Choć niezupełnie to samo, lecz coś podobnego mamy też w roślinie: kiedy cieniutkie rozgałęzienia korzonków przesiąkną wodą, zaczyna się ona wówczas wznosić wyżej po łodydze, rozchodząc się coraz dalej po ciele rośliny; a że w liściach woda wciąż paruje i ulatuje w powietrze, przeto na jej miejsce nowe zapasy wody płynąć muszą od korzeni.

Z powyższego dowiedzieliśmy się, że korzeń jest bardzo ważną częścią rośliny; że, oprócz umocowywania jej w gruncie, służy do wyciągania z ziemi wody wraz z rozpuszczonymi w niej materiami, z których roślina buduje swe ciało.

Comments
  1. Posted by Reklama