Pobieranie soków z gruntu cz. 1

Autor: | Opublikowane w O korzeniu 1 Comment | Tagi: uprawa zerowa, uprawa ziemi, uprawa ziół, uprawa ziół w domu, uprawa źiół, uprawa źurawiny, uprawa żurawiny, uprawa żurawki

Trzeba wiedzieć, że gdy woda deszczowa spada na ziemię i powoli wsiąka w jej warstwy, wówczas rozpuszcza ona w sobie różne cząstki minerałów, jakie spotyka na drodze.

Gdybyśmy usypali na stole grubą warstwę piasku zmieszanego z solą i obficie zleli go wodą, to woda, sącząc się przez piasek, rozpuściłaby w sobie rozrzucone ziarnka soli i, rozlewając się po stole, miałaby już smak słony. Jeślibyśmy, zamiast soli, wsypali do piasku miałkiego cukru, woda by się osłodziła.

Toż samo mniej więcej dzieje się, gdy woda deszczowa wsiąka w ziemię. Ziemia składa się z ziarnek piasku, gliny i najrozmaitszych okruchów mineralnych. Między niemi są takie, które rozpuszczają się w wodzie, a wiele z nich są niezbędnymi dla rośliny; otrzymując je wraz z wodą za pomocą korzeni, roślina zbiera je w sobie, przerabia, łączy z innymi materiałami i w ten sposób buduje swe ciało. A więc różne części mineralne ziemi, rozpuszczone w wodzie, stanowią pokarm rośliny. Ten właśnie pokarm mineralny wciąga roślina z ziemi za pomocą korzeni. Nie wszystkie ciała mineralne, znajdujące się w gruncie, są w równym stopniu dla rośliny potrzebne.

Comments
  1. Posted by Reklama