Ołtarz Matki Boskiej

oltarz-matki-boskiejOłtarz Matki Boskiej, zwanej Madonna della Colonna. Pomnik Alexandra VII (1655 – 1667). Pomnik otacza drzwi prowadzące na zewnątrz kościoła. Jest to ostatnia praca Bernini’ego. Na szczycie postać Alexandra VII z brązu; figury kamienne przedstawiają Miłość, Roztropność, Sprawiedliwość i Prawdę. Anioł śmierci wyobrażony w postaci szkieletu z miedzi złoconej, przedstawia papieżowi klepsydrę, jakoby ostrzeżenie, że się już zbliża jego ostatnia godzina.

Po przeciwnej stronie ołtarz śś. Piotra i Pawła. Obraz wykonany przez Vanni’ego, przedstawia upadek Szymona Maga, na balkonie jest Neron w otoczeniu senatu i ludu.

Idąc dalej w krzyżownicy na prawo, widzimy ołtarz ś. Tomasza Ap., obraz mozaikowy według Camuccini’ego. Obok ołtarz Ukrzyżowanie świętego Piotra, obraz mozaikowy, kopia arcydzieła Guido Reniego. W ołtarzu złożone ciała świętych Szymona i Judy. Tuż jest ołtarz Stygmatów ś. Franciszka, mozaika z obrazu Dominichina znajdującego się w kościele Kapucynów; pod ołtarzem relikwie świętego Leona IX.

1 2