O pniu i łodydze cz. 7

Autor: | Opublikowane w O łodydze 1 Comment | Tagi: uprawa roślin doniczkowych, uprawa świdośliwy, zboże afrykańskie, zboże efekt

Ale ponieważ sama miazga też się odnawia, więc nigdy jej nie ubywa: na miejsce tych części, które poszły na wytworzenie drewna i łyka, roślina buduje ze swych soków nową warstwę miazgi, więc miazga nie wyczerpuje się nigdy i zostaje przez cały ciąg życia rośliny.

W ten sposób co rok przybywa jeden nowy pierścień drewna i jeden pierścień łyka i grubość pnia wciąż się zwiększa. Powiedzieliśmy, że przybywają też warstewki łyka. Ale warstwy łyka są daleko cieńsze i mniej prawidłowe, niż pierścienie drewna, dlatego też kora nigdy nie dosięga tak znacznej grubości, jak właściwy pień drzewa, a pierścienie kory są daleko mniej wyraźne i znaczne. Czasami jednak, na przykład u sosny, znać je dobrze.

Zaznajomiliśmy się tedy z łodygą rośliny. Dowiedzieliśmy się, że u roślin, które sięgają znacznych rozmiarów, jak na przykład u drzew, łodyga staje się grubą, twardą i zdrewniałą i nosi nazwę pnia. Poznaliśmy następnie części, z których składa się pień drzewa, oraz znaczenie, jakie ma każda z tych części w życiu rośliny.

Wszystko to, cośmy mówili o pniu, można też powiedzieć o konarach i gałęziach drzewa, albowiem są one zbudowane tak samo, jak i pień. Obecnie przejdziemy do tych części rośliny, którymi zakończone są jej najcieńsze gałązki, to jest do liści.

Comments
  1. Posted by Reklama