Kaplica Ofiarowania Najświętszej Dziewicy

kaplica-ofiarowania-naj-dziewicyKaplica Ofiarowania Najświętszej Dziewicy. Obraz mozaikowy, kopia obrazu Romanelliego, będącego w kościele ś. Maria degli Angeli. Stając po lewej stronie ołtarza, ma się wspaniały widok na kościół.

Nad drzwiami prowadzącymi na kopułę św. Piotra jest pomnik Maryi Klementyny Mobieskiej, wnuczki Jana III króla polskiego a żony Jakuba III króla angielskiego. Pomnik ten, dzieło Bracciego, wedle rysunku Filipa Barigioni, przedstawia sarkofag z porfiru z ozdobami brązowymi, złoconymi, pokryty alabastrową draperią.

Nad sarkofagiem unoszą się dwie figury wyobrażające; jedna Miłosierdzie, druga niby to gieniusz podtrzymujący medalion z portretem Klementyny Sobieskiej. Portret ułożony z mozaiki wykonał Christophan. Urna spoczywa na dwóch aniołach opartych o piramidy. Na urnie jest skromny tylko napis. Wstępując po schodach na kopułę ś. Piotra widzimy odwrotną część sarkofagu a na nim kolejny napis. Pomnik ten postawiony z kasy kościoła ś. Piotra, kosztował 96,600 franków. Na przeciwko pomnik Ostatnich Sztuartów, dzieło Cauowy. Są to portrety Jakuba III, zm. 1766 r., męża Maryi Klementyny Sobieskiej i jego dwóch synów Edwarda i Henryka kardynała Jorck, zmarłego w 1819 r. Dwa geniusze wsparte na przewróconej pochodni czuwają przy pomniku.

Ostatnia kaplica chrzestna, w niej urna porfirowa z wieka, które pokrywało urnę mieszczącą w sobie zwłoki Ottona II zmarłego w Rzymie r. 972. Ozdoby z brązu złoconego robił Karol Fontana.