Główne części rośliny

Autor: | Opublikowane w O korzeniu Brak komentarzy | Tagi: uprawa śliwy, uprawa świerka, uprawa świerków, uprawa topinamburu, uprawa trawy, uprawa trufli, uprawa truskawek, uprawa tulipanów

Każda prawie istota żyjąca, czy to roślina, czy też zwierzę, składa się z różnych części, z których każda ma inne znaczenie w życiu tej istoty. Tak, na przykład, w ciele większości zwierząt odróżniamy głowę, nogi, tułów, oraz wiele innych części drobniejszych. Mówimy tu tylko o większości, nie zaś o wszystkich zwierzętach, albowiem w świecie zwierzęcym panuje niezwykła rozmaitość postaci. Są zwierzęta kilkakrotnie większe od człowieka; są inne tak drobne, że oko nasze dojrzeć je może jedynie przez szkło setki razy powiększające. Wśród tych milionów istot, tak dalece różniących się wielkością, znajdziemy też nadzwyczajną rozmaitość kształtów: jedne posiadają liczne, a różnorodne, części ciała, inne odznaczają się budową nader prostą.

Tak samo rzecz się ma i z roślinami. Z jednej strony mamy wielkie drzewa, które mogą w cieniu swych konarów dać schronienie setkom ludzi. Z drugiej Strony szkła silnie powiększające mówią nam o istnieniu roślinek drobnych, gołym okiem niedostrzegalnych, tak drobnych, że trudno by tam było podziału na części się dopatrywać.