Bazylika świętego Pawła za Murami lub Ostyńska

baylika-sw-pawlaPo drugiej stronie chóru jest kaplica Pana Jezusa. Krucyfiks roboty Carallini’ego z XIV wieku, jest ten sam przed którym święta Brygida modliła się i otrzymywała od Boga rozliczne objawienia. Statua tej świętej jest tutaj na boku, zrobiona przez Karola Maderne. Za tą kaplicą jest druga taka sama pod nazwą kaplicy świętego Szczepana, którego statuę zrobił Rinaldi, uczeń Canowy; freski przedstawiające męczeństwo tego świętego robił Podesti; potępienie malował Coghetti.

Obok tej kaplicy jest dwoje drzwi prowadzących do bocznego przedsionka spoczywającego na dwunastu kolumnach. Pomiędzy tymi drzwiami jest ołtarz Nawrócenia świętego Pawła a w nim obraz Catnucciniego. Po jednej i po drugiej stronie ołtarza są umieszczone duże statuy świętego Romualda przez Stoccluego i świętego Grzegorza Wielkiego przez Laboureura.

Obok ołtarza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny są drzwi prowadzące do Baptysterium i do wielkiej Sali, w której jest kolosalna statua Grzegorza XVI, zrobiona przez Rinaldo Rinaldi. Z tej sali wchodzi się do zakrystii i na drogę prowadzącą do Ostii.

1 2 3 4 5 6 7 8 9