Bazylika świętego Pawła za Murami lub Ostyńska

baylika-sw-pawlaZ drugiej strony ołtarza statua świętego Benedykta, dłuta Guaccarini’ego. Tuż na lewo jest kaplica świętego Benedykta, a na ołtarzu stoi jego statua, zrobiona przez Teneraniego. W sąsiedztwie jest kaplica św. Wawrzyńca, służąca za chór dla Benedyktynów, obsługujących tę bazylikę. W ołtarzu jest obraz, który malował Coghetti.

W absydzie czyli zagłębieniu prezbiterium jest umieszczony tron papieski nowoczesnej roboty. Ponad tronem obraz Camuccini’ego przedstawiający świętego Pawła, niesionego do nieba przez aniołów. Na suficie nad całym zagłębieniem, jest mozaika starożytna odnowiona za Grzegorza XVI papieża.

Mozaika ta przedstawia Chrystusa Pana siedzącego na tronie, błogosławiącego prawą ręką, w lewej zaś trzymającego księgę. U jego stóp klęczy cesarz Honoriusz – poniżej 12 apostołów. Na drugiej obok mozaice z V wieku jest: Chrystus Pan błogosławiący – symbole czterech ewangelistów – dwunastu starców pochylonych i ofiarujących Zbawicielowi bogate korony. Po bokach świętego Piotr i świętego Paweł. Napisy odnoszą się do Teodoziusza, Honoriusza i Leona I papieża, co brali udział w budowie i odnowieniu tej świątyni.

1 2 3 4 5 6 7 8 9